Endnu et arrangement er blevet aflyst på grund af Corona. Denne gang det traditionsrige Sankt Hans bål i Herfølge.

Sankt Hans

Sankt Hans bålet i Herfølge er aflyst

Lørdag 16. maj 2020 kl: 18:09 af: Hverdagsnyt.dk
Print venlig side!   Større tekst   Mindre tekst

Selvom der fortsat er mere end en måned til, har Herfølge Borgerforening allerede nu strakt våben og med blødende hjerte aflyst den årlige Sankt Hans fest.

Coronavirussen fejer fortsat hen over Danmark og endnu et arrangement er nu blevet aflyst grundet den verdensomspændende pandemi.

Det meldes fra Herfølge Borgerforening og med tilhørende samarbejdspartnere, at den årlige Sankt Hans fest er aflyst. Fællesspisningen, bål, taler og sang til Sankthans har været en af de succeser Borgerforeningen har fået skabt, en eller anden vil sige genskabt, og som har været med til at skabe sammenhold og nærvær i et bysamfund der voksede fra en stor landsby til kommunens næststørste bysamfund.

Allerede nu ser borgerforeningen frem til, at skabe en brag af en Sankt Hans fest i 2021. Her skal der for alvor tages revanche for årets afslysning.

Tiden må vise, om det vil være muligt at afvikle "Herfølge-dagen", som er planlagt til at blive afholdt ultimo september.



Billeder fra Nyheder
Spejderne melder sig klar

Dannebrog i Borup inden kampen
Børnedyrskue i Borup 2018
LAN Party i Borup

Se flere billedserier i galleriet her!