
Der er 29 forskellige aktiviteter gennem hele sommeren i Køge Kommune.
SOMMERFERIE
Aktiviteter i hele ferien
Tirsdag 2. juni 2015 kl: 18:59 af: Hverdagsnyt.dk
![]() |
Igen i går arrangerer Køge Kommunes foreninger og kulturinstitutioner, sommersjov for alle kommunens elever fra 0.-8. klasse.
Har du lyst til at prøve at spille volleyball, male eller være slangetæmmer i sommerferien? Der er et væld af aktiviteter som alle elever fra 0.-8. klasse kan tilmelde sig i sommerferien. Der er aktiviteter for alle børn uanset om de interesserer sig for sport eller ej. Der er hele 29 forskellige aktiviteter.I år er der kommet tre nye til; karate, actionskak, boksning og springgymnastik.
Tilmeldingen starter lørdag den 13. juni, det er derfor en god idé allerede nu at gå ind på hjemmesiden her for, at finde ud af hvad man gerne vil melde sig til.
Flere af aktiviteterne bliver hurtigt overtegnede, så arrangørerne henstiller til at man maksimalt tilmelder sig fire forskellige.
Selve aktiviteterne starter allerede lørdag den 27. juni, og løber hele sommerferien igennem til søndag den 9. august.
I uge 23 får alle elever i kommunens folke-, privat- og friskoler et postkort med hjem der informerer om aktiviteterne og viser et lille udvalg af de mange ting man kan prøve.
Billeder fra Nyheder
Spejderne melder sig klar | ||
|
Dannebrog i Borup inden kampen |
Børnedyrskue i Borup 2018 |
LAN Party i Borup |
Se flere billedserier i galleriet her! | ||




